• Ania

Kręgi kobietfoto. Ewa Milun – Walczak

Kręgi mają swoje znaczenie w wielu kulturach i wierzeniach, towarzyszyły ludziom od bardzo dawnych czasów. Chroniły przed demonami, pozwalały ustalać nowe prawa, świadczyły o równości. Większość z nas kojarzy opowieść o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu – miejsca w którym nie było hierarchii, każdy mógł mówić swobodnie, jego zdanie było ważne. Kręgi mają swoją moc, wszyscy członkowie mogą się dobrze widzieć.


Zamknięty krąg trzyma energię towarzyszącą spotkaniu, pozwala na uczucie bezpieczeństwa i intymności. Dla siedzących w kręgu, świat istniejący poza nim przestaje na chwilę istnieć. Skupiamy się na byciu tu i teraz. Nasze umysły są jednocześnie czyste i za razem pełne kłębiących się myśli. Pojawiają się obrazy, słowa, odczucia. Mamy szansę spojrzeć na pewne sprawy z nowej perspektywy.


W kręgach mogą zasiadać różne osoby – kobiety, mężczyźni, matki, ojcowie, singlowie, osoby młode i starsze. Tematyka kręgów może być dowolna. Rozmawiamy o bieżących problemach, o sprawach osobistych, związanych z życiem zawodowym, o społeczeństwie lub o życiu duchowym. Każda osoba może trzymać krąg. Możemy go zwołać wśród znajomych lub dla osób zupełnie obcych. Jeśli chcemy, krąg możemy zwołać nawet w swoim domu, dla członków rodziny i rozmawiać o codziennym życiu.


Jak każda określona forma, kręgiem kierują pewne zasady. Jest jedna osoba trzymająca krąg, odpowiedzialna za całość, za bezpieczeństwo. Zaczyna ona mówić jako pierwsza i podaje następnej osobie przedmiot, który przyniosła z sobą, wybrała danego dnia, który w tym momencie ma dla niej jakieś znaczenie, kojarzy się z tematyką kręgu. Kolejna osoba mówi tylko i wyłącznie o sobie i swoich doświadczeniach. W kręgu nie przerywamy sobie, nie zadajemy pytań, nie mówimy o innych. Jest to równocześnie nasz monolog ale za razem dialog, który prowadzimy między sobą bezpośrednio się nie komunikując. Możemy nawiązać do tego co mówiły inne osoby do ich uczuć, jednak w kręgu nie ma miejsca na ocenianie się nawzajem.


Dlaczego skupiam się na kręgach kobiet?

Kobiety mają szczególną moc. Kręgi kobiece istnieją na całym świecie. Są miejscem przemian, lekarstwem na różne problemy (jednak nigdy nie zastąpią prawdziwej terapii). Podczas spotkań z kobietami, wytwarzają się hormony szczęścia. W dzisiejszych czasach, mówi się, że nikt tak Ci nie zepsuje humoru i nie dogada jak inna kobieta. To prawda. Ale prawdą jest też, że nikt inny nie zrozumie Cię tak, nie otworzy Ci oczu, nie da siły i inspiracji jak przedstawicielka tej samej płci. Od zawsze kobietom towarzyszy moc, zrozumienie natury, bliskości między istotami. Mamy umiejętność słuchania, rozumienia, współczucia i niesamowitej empatii. Siadając w kręgu dajemy sobie miejsce na nasze emocje. Złość, radość, smutek, euforia, każda z emocji znajduje tam ujście, będzie odczuwana przez pozostałe osoby. To ważne, żeby móc dzielić się nie tylko negatywnymi przeżyciami, ale móc wspólnie przeżywać euforię, namiętności i szczęście. Każda emocja, ta przytłaczająca lub uwalniająca, jest inspiracją dla pozostałych członków kręgu. A my kobiety, potrafimy swoje emocje przeżywać w szczególny i wyjątkowy sposób. Krąg pozwala na wyciszenie się, odnalezienie swojego wewnętrznego JA.


Gorąco polecam, żeby znaleźć krąg kobiet w swoim mieście i zasiąść w nim regularnie, poczuć niesamowitą moc tego zjawiska.

Aho! – niech tak się stanie!

20 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie